مشاوره پزشکی با متخصص بیماری‌های عفونی

مشاوره پزشکی با متخصص بیماری‌های عفونی

از هر کجای ایران!

لیست متخصصین متخصص بیماری‌های عفونی

در دسترس
خارج از ساعت پاسخگویی

می توانید در این بخش لیست متخصص بیماری‌های عفونی سامانه رسا را مشاهده کنید و مشاور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در دسترس
خارج از ساعت پاسخگویی
تصویر خانم دکتر سیده صابره  موسوی خورشیدی

متخصص کودکان و نوزادان از دانشگاه تهران ، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی اراک ، دارای بورد تخصصی

۱۰۰+
۱۰۰+ جلسه رضایت بخش
۱۲۵۰۰ تومان / دقیقه
انتخاب مشاور
تصویر خانم دکتر شیوا شبانی

خانم دکتر شیوا شبانی

بیماری‌های عفونی

فلوشیپ فوق تخصصی بیماریهای عفونی در نقص ایمنی وپیوند وسرطان ، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، فارغ التحصیل فلوشیپ از دانشگاه شهید بهشتی

۲۰۰۰+
۲۰۰۰+ جلسه رضایت بخش
۱۲۵۰۰ تومان / دقیقه
انتخاب مشاور
۱
پزشک خود را از لیست انتخاب کنید
۲
شماره موبایل خود را وارد کنید
۳
هزینه مشاوره خود را پرداخت کنید
۴
با پزشک تماس بگیرید

بیماری های عفونی چیست؟

بیماری های عفونی شاخه ای از علوم است که به بررسی، تشخیص و درمان بیماری هایی که از فعالیت میکروارگانیسم ها بوجود می‌آیند می‌پردازد. در گذشته این بیماری های عفونی محدود به بیماری هایی مثل طاعون، وبا، جذام و ... می‌شد.اما با گذر زمان و تغییر سبک زندگی و افزایش سفرها و رفت و آمد انسانها در مناطق مختلف، بیماری های عفونی و ویروسی فراگیر تر و مقاوم تر شده اند، که ین همین مساله لزوم ایجاد تدابیری برای پیشگیری و کنترل آنها را بوجود آورده است. واکسن بسیاری از این بیماری ها و عفونت ها در حال حاضر کشف شده است اما مردم همواره در معرض بیماری های جدیدتری قرار می‌گیرند که نیاز به مراقبتهای بیشتری دارند.

انواع باکتری ها و انگل ها و ویروسها باعث بوجود آمدن این بیماری ها می‌شوند که از طرق مختلفی قابل انتقال به سایر افراد نیز هستند از جمله:

- خون و فرآورده های خونی

- تنفس

- تماس مستقیم

- رابطه جنسی

- آب و مواد غذایی آلوده

علائم و علل بیماری های عفونی چیست؟

بیماری های عفونی مختلف، علائم متفاوتی دارند. اما به طور خاص علائم متداولی بین همه بیماری های عفونی وجود دارد:

- سرفه

- اسهال

- تب

- خستگی

- دردهای عضلانی

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد بیماری های عفونی اغلب به علل مختلفی از جمله باکتریها، ویروسها، انواع قارچها و انگلها ایجاد می‌شوند.

متخصص بیماری های عفونی چه وظایفی دارد؟

متخصصین بیماری های عفونی، پزشکانی هستند که در زمینه شناسایی، پیشگیری و درمان بیماری های عفونی و واگیردار فعالیت می‌کنند.

این پزشکان با گذراندن دوره عمومی پزشکی، با شرکت در آزمون تخصصی، وارد رشته تخصصی بیماری های عفونی می‌شوند و پس از اتمام تحصیلات و کسب تجربه به درمان بیماران مشغول می‌شوند.

از وظایف متخصص بیماریهای عفونی گرفتن شرح حال از بیمار، انجام معاینات بالینی، درخواست آزمایشهای مورد نیاز برای تشخیص بهتر بیماری، انتخاب رویکرد درمانی مناسب و در نهایت درمان با تجویز داروها و یا معرفی به متخصصین دیگر می‌باشد.

متخصص بیماری های عفونی در درمان چه بیماری هایی به ما می‌کند؟

بیماری هایی که پزشک بیماری های عفونی به درمان آن می‌پردازد شامل موارد زیر می‌شود:

عفونت های رایج تنفسی، عفونت های گوارشی، عفونتهای ادراری و تناسلی، هپاتیت، ایدز، سل، مالاریا، سرخک، دیفتری، رماتیسم، سرماخوردگی های مکرر، ابسه مغزی، بیماری های اسهالی، کزاز، عفونتهای قارچی، بماریهای مشترک بین انسان و دام، اوریون، هاری، کزاز، بیماری های پوستی واگیردار و بیماری های ویروسی و ...

راههای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی چیست؟

- شستشوی دست و رعایت بهداشت فردی و عمومی

- بهداشت محیط زندگی

- کنترل ضایعات

- تحت نظر داشتن بیماری های واگیردار و کنترل شیوع بیماری

عوارض بیماری های عفونی چیست؟

بیماری های عفونی اغلب عوارض جزیی دارند اما در مواردی مثل ذات الریه یا مننژیت می‌توانند خطری جدی برای زندگی فرد محسوب شوند. برخی از عفونت ها نیز در بلند مدت با افزایش ریسک خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند مثل: ویروس پاپیلومای انسانی که با سرطان دهانه رحم مرتبط است یا هلیکوباکتر پیلوری که با سرطان معده و زخم های گوارشی مرتبط است. برخی بیماری های عفونی نیز در آینده ممکن است باعث بیماری های حادتر شوند، مثل بیماری آبله مرغان که در سنین بزرگسالی به شکل بیماری زونا نمود پیدا می‌کند.