مشاوره پزشکی با متخصص مغز و اعصاب

مشاوره پزشکی با متخصص مغز و اعصاب

از هر کجای ایران!

لیست متخصصین متخصص مغز و اعصاب

در دسترس
خارج از ساعت پاسخگویی

می توانید در این بخش لیست متخصص مغز و اعصاب سامانه رسا را مشاهده کنید و مشاور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در دسترس
خارج از ساعت پاسخگویی
تصویر دکتر محسن حسینی پور

متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه شهید چمران اهواز ، سابقه طبابت: از سال ۷۵ ،

۵۰۰+
۵۰۰+ جلسه رضایت بخش
۱۵۰۰۰ تومان / دقیقه
انتخاب مشاور
تصویر دکتر سید جواد حسینی نژاد عنبران

متخصص مغز و اعصاب ،

۵۰۰+
۵۰۰+ جلسه رضایت بخش
۳۱۲۵۰ تومان / دقیقه
انتخاب مشاور
تصویر خانم دکتر هیوا امجدی

تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب (نورولوژی) ،

۵۰+
۵۰+ جلسه رضایت بخش
۱۲۵۰۰ تومان / دقیقه
انتخاب مشاور
۱
پزشک خود را از لیست انتخاب کنید
۲
شماره موبایل خود را وارد کنید
۳
هزینه مشاوره خود را پرداخت کنید
۴
با پزشک تماس بگیرید

نورولوژی یا تخصص مغز و اعصاب چیست؟

مغز و اعصاب شاخه ای از علم پزشکی است که با سیستم عصبی و اختلالات آن سر وکار دارد که شامل مغز، رگ های خونی، ماهیچه ها و اعصاب می‌شود. مناطق اصلی عصب شناسی از سیستم عصبی خودمختار، محیطی و مرکزی تشکیل شده است. پزشکی که در زمینه عصب شناسی و اختلالات مغز و اعصاب فعالیت می‌کند، متخصص مغز و اعصاب نامیده می‌شود.

نورولوژیست چه وظایفی دارد؟

از انجایی که سیستم عصبی انسان از مهمترین بخش های بدن است و عملکرد سایر بخش های بدن از این قسمت تاثیر می‌گیرد، شناخت و تشخیص صحیح بیماری های مغز و اعصاب بسیار تخصصی است و فقط باید توسط متخصصین مغز و اعصاب انجام شود. سیستم عصبی انسان از دو بخش مرکزی و محیطی تشکیل شده است. سیستم عصبی مرکزی اشاره به مغز و نخاع دارد و سیستم عصبی محیطی شامل تمام اعصاب محیطی است که ارتباط بین مغز و نخاع با بقیه اندام های بدن را برقرار می‌کند.

متخصص مغز و اعصاب به درمان های بدون نیاز به جراحی بیماری های مغز و اعصاب می‌پردازد و بسته به اینکه کدام قسمت سیستم عصبی دچار اختلال شده است، با به کار گیری دانش خود در زمینه آناتومی و فیزیولوژی و چگونگی عملکرد سیستم عصبی به درمان بیماری اقدام می‌کند.

ابزارهای پاراکلینیکی مورد استفاده در مغز و اعصاب کدام هستند؟

نورولوژیست ها به منظور تشخیص و درمان بیماری به معاینه دقیق مغز و اعصاب بیمار می‌پردازند و در این بین در صورت لزوم از ابزارهای پاراکلینیکی از جمله: سی تی اسکن، آنژیوگرافی عروق مغزی، نوار عصب و عضله، MRI ، نوار مغزی و سونوگرافی داپلر استفاده می‌کنند.

با مشاهده چه علایمی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌کنیم؟

از آنجایی که مشکلات مرتبط با مغز و اعصاب از جمله موارد بسیار مهمی هستند که ممکن است در برخی موارد پیشرونده باشند ، در صورت بروز علایم زیر لازم است که فرد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند:

- سردرد

- سرگیجه

- احساس گزگز و مور مور شدن

- احساس ضعف عضلانی

- کمر درد

- فلج دست ها و پاها

- افت و یا اختلال سطح هوشیاری

- اختلالات خواب

- تشنج

- اختلال در صحبت کردن

- اختلال در تفکر

- سختی در راه رفتن و ...

برای درمان چه بیماری هایی می‌توان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد؟

اعصاب در همه جای بدن وجود دارد و بنابراین بیماری های عصبی می‌توانند بخش های مختلفی از بدن را درگیر کند و به همین علت طیف گسترده ای از بیماری ها در حوزه کاری متخصصین نورولوژی قرار می‌گیرند از جمله:

- سکته های مغزی

- آلزایمر

- پارکینسون

- ضعف های عضلانی مثل ای ال ای

- مننژیت و انواع آبسه های مغزی

- ام اس

- انواع سردردها

- پرش های عضلانی و حرکات اضافی و غیر ارادی

- اختلال تکلم

- انواع تشنج ها

- آسیب های نخاعی

- تومور های مغزی

- اختلال در خواب و ...

لازم به ذکر است که نورولوژیست ها جراحی مغز و اعصاب انجام نمی‌دهند و در صورت لزوم بیمار را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می‌دهند.

روند درمانی در تخصص مغز و اعصاب چگونه است؟

در قدم اول پزشک از بیمار شرح حالی در رابطه با زمان بروز علائم و شدت آن می‌گیرد. بعد با توجه به شکایت اصلی بیمار به معاینات سر و گردن و ته چشم بیمار، معاینه اندام ها، رفلکس ها و وضعیت تعادل و ... می‌پردازد. سپس با توجه به اطلاعات به دست آمده در صورت لزوم استفاده از ابزار پاراکلینیکی بیماری را تشخیص می‌دهد. از آنجایی که طیف گسترده ای از بیماری های مغز و اعصاب وجود دارد، روش های درمانی متفاوتی نیز برای درمان این بیماری ها وجود دارد. از جمله این روش ها می‌توان به دارو درمانی، جراحی، فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی و .. اشاره کرد.

روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب چه تفاوتی با هم دارند؟

بسیاری از بیماران ممکن است تخصص های روان پزشکی و مغز و اعصاب را باهم اشتباه بگیرند، در صورتی که هر کدام از این رشته های پزشکی در زمینه های متفاوتی فعالیت می‌کنند.

روان پزشک، پزشک متخصصی است که پس از طی دوره عمومی پزشکی، در زمینه اعصاب و روان تخصص گرفته است و در درمان بیماری هایی نظیر اضطراب ها، افسردگی ها و سایر مشکلات روان به افراد کمک می‌کند. از طرف دیگر متخصص اعصاب و روان پس از گذراندن دوره عمومی پزشکی تخصصش را در رشته مغز و اعصاب گرفته است تا بتواند بیماری هایی مثل تشنج، ام اس، میگرن و سایر مواردی که در قسمت های بالا ذکر شد را درمان کند.