علت درد سینه در زنان چیست؟

| 22 نوامبر 2020

درد پستان در زنان و در هر سنی بسیار متداول است. شکایت‌های بسیاری در این باره شنیده می‌شود. در سنین مختلف و از زنان و دختران بسیاری درباره درد پستان‌ها می‌شنویم. معمولا آن‌ها به دنبال علت درد هستند.

معمولا سینه‌های دردناک یا حساس اضطراب زیادی ایجاد می‌کند. اما به خودی خود، درد در سینه‌ها معمولاً نشانه سرطان سینه نیست.

 

علت درد در پستان زنان

بسیاری از خانم‌ها درد پستان را به عنوان بخشی از چرخه عادی قاعدگی (پریود) خود تجربه می‌کنند. به این حالت از درد، درد پستان چرخه‌‌ای “cyclical” گفته می‌شود.

درد پایدار و طولانی مدت در پستان که مربوط به قاعدگی نمی‌باشد، به عنوان درد غیر چرخه‌ای “non-cyclical” سینه شناخته می‌شود.

گاهی اوقات دردی احساس می‌شود که به نظر می‌رسد در پستان است، اما این درد از جای دیگری نشأت می‌گیرد مانند عضله کشیده شده در سینه. این درد و شرایط به درد دیواره سینه معروف است.

درد دیواره سینه زنان

مانند هر قسمت دیگری از بدن شما، سینه‌ها نیز آسیب می‌بینند. این آسیب می‌تواند به دلیل ضربه در هنگام ورزش یا جراحی سینه اتفاق بیفتد. در هنگام آسیب دیدگی شدید ممکن است احساس سوزش یا ضربه داشته باشید. حساسیت به لمس پستان‌ها می‌تواند از چند روز تا چند هفته پس از ضربه به پستان باقی بماند.

اگر درد شما بهبود نیافت  یا موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید:

 • تورم شدید
 • توده در سینه
 • قرمزی و گرمی سینه که می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.
 • کبودی روی سینه که از بین نمی‌رود.
 • سینه بند غیر استاندارد به سینه‌های شما صدمه وارد کرده

درد پستان که مربوط به پریودها در زنان (درد چرخه‌ای سینه) است:

بسیاری از خانم‌ها در همان هفته یا قبل از دوره، در هر دو سینه خود احساس ناراحتی، درد و افتادگی می‌کنند.

این درد ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد و سینه‌ها در زمان لمس شدن ممکن است بسیار دردناک شوند.

همچنین در این دوره ممکن است شما دچار سنگینی، حساسیت، احساس سوزش، لرزش و سوزن سوزن شدن یا احساس سفتی در سینه شوید.

درد سینه هنگام عادت ماهانه

معمولاً این درد هر دو سینه را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما گاهی فقط در یک سینه تأثیر می‌گذارد. همچنین این درد می‌تواند به زیر بغل، پایین بازو و تیغه شانه گسترش یابد.

درد پستان چرخه قاعدگی با تغییر سطح هورمون در دوران قاعدگی مرتبط است. اغلب این نوع درد با شروع یک دوره از بین می‌رود. در بعضی از خانم‌ها، این نوع درد به خودی خود از بین می‌رود اما می‌تواند مجددا برگردد.

معمولاً این نوع درد بعد از یائسگی متوقف می‌شود؛ اگرچه زنانی که از درمان جایگزین هورمونی (HRT) استفاده می‌کنند نیز ممکن است درد پستان را تجربه کنند.

همچنین درد پستان می‌تواند با شروع مصرف یا تغییر در داروهای پیشگیری از بارداری که حاوی هورمون هستند نیز همراه باشد.

درد پستان که مربوط به دوره‌های قاعدگی زنان (درد غیر چرخه‌ای پستان) نیست:

اغلب مشخص نیست که چه چیزی باعث درد غیر چرخه‌ای پستان می‌شود.

این درد می‌تواند به موارد زیر مربوط باشد:

 • یک بیماری خوش خیم (نه سرطان) در پستان
 • جراحی قبلی سینه
 • آسیب یا ضربه به پستان
 • داشتن سینه‌های بزرگ
 • یک عارضه جانبی از داروهای درمانی مانند داروهای ضد افسردگی خاص و برخی از داروهای گیاهی مانند جینسینگ
 • استرس و اضطراب نیز می‌تواند با درد پستان مرتبط باشد.

درد پستان غیر چرخه‌ای ممکن است مداوم باشد یا دوره‌ای باشد بدین معنی که بیاید و برود. این درد می‌تواند بر زنان، قبل و بعد از یائسگی تأثیر بگذارد.

این درد می‌تواند در یک یا هر دو سینه باشد همچنین می‌تواند بر کل سینه یا یک ناحیه خاص تأثیر بگذارد. این شرایط ممکن است یک درد سوزشی، حساسیت، سوزن سوزن شدن یا احساس سفتی باشد.

درد سینه در زمان غیر از قاعدگی

اغلب درد پستان غیر چرخه‌ای با گذشت زمان به خودی خود از بین می‌رود. این اتفاق در حدود نیمی از زنانی که آن را تجربه کرده‌اند گزارش شده است.

درد در دیواره سینه

معمولا درد دیواره سینه از پستان ناشی می‌شود اما ممکن است از جاهای دیگر نیز نشأت بگیرد.

این درد می‌تواند دلایل دیگری مانند کشیده شدن عضلات سینه داشته باشد. این کشیدگی ممکن است ناشی از حرکات ورزشی یا کار مداوم و آسیب رسان باشد.

درد دیواره سنه میتواند دلایل مختلفی داشته باشد

شما کیست پستان دارید:

اگر به طور ناگهانی یک توده یا غده برجسته در سینه شما ظاهر شود ممکن است شما کیست داشته باشید. “معمولا این توده‌های پر از مایعات، خطرناک نیستند و اغلب نیازی به درمان ندارند زیرا به خودی خود برطرف می‌شوند. اما این موضوع بسیار مهم است که هر قسمت از پستان شما توسط پزشک ارزیابی و معاینه شود.”

به منظور تشخیص کیست پستان، پزشک ممکن است ماموگرافی، سونوگرافی یا آسپیریشن یا آسپیراسیون “aspiration” (کشیدن مایع از توده) را توصیه کند. تخلیه مایعات از کیست نیز نوعی درمان است. اگر کیست آزار دهنده نباشد، ممکن است به هیچ وجه نیازی به درمان نداشته باشید.

کیست پستان ممکن است دلیل درد در سینه باشد

شما عوارض دردناک ناشی از کاشت سینه را تجربه می‌کنید:

برخی از خانم‌ها با کاشت پستان چه از جنس سیلیکون و چه از نظر نمکی عوارضی را تجربه می‌کنند. یکی از شایع‌ترین دلایل درد بعد از جراحی سینه، انقباض یا فشردگی سینه است؛ هنگامی که بافت اسکار یا شکاف در اطراف کاشت بسیار محکم بسته می‌شود. همچنین درد پستان می‌تواند نشانه‌ای از پارگی یکی از ایمپلنت‌های شما باشد. با پزشک خود در مورد هرگونه دردی که مشکوک است و علتش مشخص نیست صحبت نمایید و از او مشاوره بگیرید.

درد پستان ناشی از سرطان سینه

در موارد محدود ممکن است درد مداوم سینه، دلایل بالا را پوشش ندهد. این درد ممکن است ناشی از وجود غده یا توده سرطانی باشد. این توده‌ها ممکن است خوش خیم و قابل درمان باشند. همچنین ممکن است از نوع بدخیم باشند که پروسه درمان آن‌ها طولانی‌تر است. اگر درد شما مشکوک به سرطان بود حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

 

تشخیص درد در پستان

پزشک معالج شما سینه‌های شما را معاینه می‌کند و تاریخچه‌ای از نوع درد شما و تعداد دفعات بروز آن را بررسی می‌کند.

برای بررسی طولانی بودن درد (درد شدید یا درد مرتبط به دوره‌های قاعدگی)، پزشک معالج ممکن است از شما بخواهد که یک نمودار ساده درد را پر کنید.

اگر پزشک معالج گمان کند که شما ممکن است دچار درد غیر چرخه‌ای سینه یا درد در دیواره سینه شده باشید، ممکن است از شما بخواهد در طول معاینه تکیه دهید. این شرایط به آن‌ها در ارزیابی این مسئله که آیا درد درون پستان شماست یا در دیواره قفسه سینه کمک می‌کند.

پزشک معالج ممکن است شما را به یک کلینیک تخصصی سینه انتقال دهد. این کلینیک جایی است که توسط پزشکان متخصص یا پرستاران برای ارزیابی دقیق‌تر بررسی خواهید شد.

 

درمان درد پستان

معمولاً گزینه‌های درمان درد چرخه‌ای و غیر چرخه‌ای یکسان است، اگرچه درد غیر چرخه‌ای همیشه به راحتی قابل درمان نیست.

اگر شما دچار درد چرخه‌ای پستان هستید، پزشک معالج به شما اطمینان می‌دهد که این درد یک بخش عادی از چرخه‌ی ماهانه شما است.

راههای درمان درد سینه

تغییر رژیم و سبک زندگی

رژیم غذایی

پزشک معالج، مواردی را که به کاهش درد شما کمک می‌کند، ارائه می‌دهد اما شواهد محدودی برای نشان دادن کاهش درد وجود دارد. این موارد شامل:

 • خوردن غذاهای سالم و داشتن یک رژیم کم چرب
 • افزایش مقدار فیبری که می‌خورید.
 • کاهش کافئین و الکل
 • استفاده از سوتین یا سینه بند مناسب
 • مصرف نمک را کاهش دهید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • یک مسکن ضد درد بخورید.

پوشیدن سینه بند محافظ و مناسب به صورت روزانه و شبانه، در انجام هر فعالیت بدنی کمک کننده است.

تمدد اعصاب و درمان‌های مکمل

برخی از خانم‌ها درمان‌های آرامش بخش مانند برنامه‌های ریلکسیشن یا سایر روش‌های درمانی اضافی مانند طب سوزنی و آروماتراپی “aromatherapy” را در کاهش علائم درد چرخه‌ای پستان مفید دانستند. رسیدگی به فرد و فراهم آوردن شرایط آرامش بخش در این دوران بسیار موثر است و باعث کاهش درد و نگرانی می‌شود.

پیشگیری از بارداری

اگر درد سینه شما از زمان استفاده قرص پیشگیری از بارداری شروع شد، تغییر قرص ضد بارداری ممکن است کمک کننده باشد. اگر این درد ادامه دار بود، یک روش غیر هورمونی جهت جلوگیری از بارداری مانند کاندوم، یک کویل غیر هورمونی (که به آن IUD نیز گفته می‌شود) یا یک کلاهک (دیافراگم) را امتحان کنید.

تغییر روش ضد بارداری

HRT یا هورمون درمانی در دوران یائسگی

اگر درد شما در حین گرفتن HRT (تثبیت یا ازدیاد هورمون‌های زنان یائسه با استفاده از مصرف روزانه هورمون‌هایی مانند: استروژن، تستوسترون و پروژسترون ) شروع یا افزایش یافته است و پس از مدت کوتاهی از بین نمی‌رود، به پزشک معالج خود اطلاع دهید. در این شرایط لازم است که نوع درمان خود را تغییر دهید یا به توصیه‌های پزشک در این باره توجه نمایید.

روغن گل مغربی یا روغن گل آفتاب گردان

شواهدی وجود دارد که داشتن مقادیر کم اسید چرب ضروری به نام GLA می‌تواند به درمان یا کاهش درد چرخه‌ای پستان‌ها کمک کند. با این حال تحقیقات نشان داده است که استفاده از GLA اضافی همیشه به درمان درد کمک نمی‌کند. با وجود این پزشک معالج ممکن است به شما توصیه کند از گل مغربی یا گل آفتابگردان (که حاوی GLA است) استفاده کنید زیرا برخی از خانم‌ها دریافته‎اند که این درمان به طور کلی به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشند. پزشک معالج به شما می‌گوید که چقدر از این روغن و برای چه مدت استفاده نمایید.

غالباً روغن گل مغربی عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند اما ممکن است تعداد کمی از افراد احساس بیماری کنند؛ این افراد از معده درد و سردرد شکایت می‌کنند. اگر باردار هستید یا برای بارداری تلاش می‌کنید، بهتر است  این روغن را مصرف نکنید. معمولاً به مبتلایان به صرع توصیه می‌شود که از گل مغربی یا روغن گل آفتابگردان استفاده نکنند.

مسکن درد در سینه

تحقیقات نشان داده است که تسکین دهنده ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن می‎‌تواند به درمان یا کاهش درد پستان به ویژه درد غیر چرخه‌ای کمک کند.

این نوع تسکین دهنده درد می‌تواند به طور مستقیم و به عنوان ژل یا پماد در ناحیه آسیب دیده اعمال شود. همچنین به صورت قرص نیز مصرف می‌شود.

قبل از استفاده از این نوع مسکن‌ها، باید بررسی‌هایی صورت پذیرد و از پزشک خود در مورد دوز صحیح، مدت مصرف آن و هرگونه عارضه جانبی احتمالی اطلاعات کسب نمایید. به خصوص اگر مبتلا به آسم، زخم معده یا هرگونه مشکلات مربوط به کلیه‌ (مشکلات کلیوی) هستید.

همچنین پاراستامول “Paracetamol” می‌تواند در تسکین درد پستان مفید باشد.

داروهای هورمونی در درمان درد سینه

اگر درد شما شدید و طولانی مدت است و با هیچ کدام از گزینه‌هایی که قبلاً گفته شد بهبود نیافت، معمولا پزشک یک داروی سرکوب کننده هورمونی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

داروهای هورمونی که برای درمان درد پستان استفاده می شوند:

 • دانازول
 • تاموکسیفن “tamoxifen” : مجوز لازم برای درمان درد پستان را ندارد و معمولاً برای معالجه سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تحقیقات نشان داده‌اند که در معالجه درد چرخه‌ای پستان‌ها نیز موثر است بنابراین گاهی اوقات برای این مورد نیز استفاده می‌شود.

این داروها عوارض جانبی دارند بنابراین تنها پس از بحث و بررسی در مورد فواید و خطرات احتمالی توصیه و تجویز می‌شوند.

اگر یکی از این داروها برای شما تجویز شده باشد، متخصص به شما می‌گوید چه دوزی و چه مدت از آن استفاده نمایید.

شواهدی وجود دارد مبنی بر این که معمولا زنان جوان‌تر، دوره کوتاهی از درمان را پیش می‌گیرند (در صورت لزوم تکرار می‌شود)، در حالی که زنان مسن نزدیک به یائسگی یا زنان یائسه می‌توانند از یک دوره درمانی طولانی‌تر بهره مند شوند.

 

مقابله با درد پستان

معمولا درد پستان بسیار نگران کننده است. بسیاری از خانم‌ها نگران هستند که به سرطان پستان مبتلا شده باشند. در اکثر موارد درد پستان نتیجه تغییرات طبیعی سینه‌ها خواهد بود.

حتی اگر اطمینان داشته باشید که درد پستان شما طبیعی است و به سرطان سینه مبتلا نیستید، معمولا درد باقی می‌ماند. تداوم درد می‌تواند نگران کننده باشد به خصوص اگر متخصص شما نتواند علت دقیق درد پستان را برای شما تشریح کند.

چگونه با درد پستان مقابله کنیم

زنان مبتلا به درد پستان ممکن است احساسات مختلفی از جمله ترس، ناامیدی یا درماندگی را تجربه کنند. اگرچه درک بیشتر اطلاعات درد پستان، این بیماری را درمان نمی‌کند اما این مسئله به شما کمک می‌کند تا کنترل زندگی خود را به دست آورید.

گاهی تجربه‌ی دردهای شدید و طولانی مدت پستان می‌تواند بر فعالیت‌های روزانه زنان تأثیر بگذارد و باعث ایجاد اضطراب و افسردگی در برخی از آنان شود. با این حال این موارد در برخی از خانم‌ها دیده می‌شود و  در بیشتر مواقع دردها کنترل و مدیریت می‌شوند.

درد پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد. با این حال مهم است که در صورت افزایش درد یا تغییر در آن آگاه باشید و پزشک خود مراجعه نمایید.

 

چه زمانی جهت تشخیص درد پستان به پزشک مراجعه کنید

اگرچه بیشتر موارد درد پستان دارای مشکلات جزئی هستند اما این موضع مهم است که در مورد نگرانی‌های خود با پزشک صحبت کنید. “اگر درد مداوم پستان دارید، باید ارزیابی شود.” هرکسی که توده‌ای داشته باشد، بدون در نظر گرفتن دردناک بودن یا نبودن آن، می‌بایست جهت معاینه به پزشک مراجعه کند تا مطمئن شود مشکلی وجود ندارد.”

معاینه و بررسی درد پستان

این مسئله که پزشک خود یا پزشک مراقبت‌های اولیه یا متخصص زنان و زایمان “gynecologist” را برای هرگونه درد جدید در پستان یا نوک پستان ببینید، بسیار مهم است. در حالی که بیشتر موارد دردهای پستان خفیف بوده و به راحتی مدیریت می‌شوند اما ندانستن علت درد خطرناک است. شما نباید تشخیص سرطان پستان یا یک دلیل جدی غیر مرتبط به پستان مانند بیماری قلبی را به تاخیر بیاندازید.

در صورت جدی بودن مسئله، می‌بایست به متخصص سرطان پستان مراجعه نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact us

دیدگاه های "علت درد سینه در زنان چیست؟" (6)

  سلام وقت بخیر تقریبا یه هفته قبل از پریودی زیر هردو سینه ام درد میکرد اما خیلی شدید و غیرقابل تحمل نبود و الان یه هفته از پریودی میگذره و هنوز درد دارم اما شدید نیس اگر خیلی فشار بدم احساس درد میکنم هیچ قرمزی و کبودی و هیچ تورمی هم نداره

  توسط mia در 31 آگوست 2021

  با سلام و وقت بخیر. با توجه به سن شما و نزدیکی به دوران قاعدگی میتواند طبیعی باشد. اما در صورت تداوم یا تکرار در دوره های بعدی بهتر است توسط پزشک معاینه سینه انجام شود.

  توسط دکتر مریم تجریشی در 31 آگوست 2021

  سلام من دیشب موقع خواب زیر سینه سمت راستم درد گرفت طوری که دیگه نتوستم از درد بخوابم.هیچ جای کبودی یا زخمی هم نیست.ممنون میشم اگر راهنماییم کنید دختر 18 ساله هستم (تقزیبا یه هفته اس که از پریودی این ماه میگذره)

  توسط طهورا در 23 آگوست 2021

  با سلام و وقت بخیر. اگر سابقه ضربه به این ناحیه را بخاطر نمی آورید احتمالا مربوط به اسپاسم عصلات بین دنده ای یا قفسه سینه بوده است. در صورت تداوم بهتر است با یک پزشک از طریق سامانه رسا در ارتباط باشید.

  توسط دکتر مریم تجریشی در 24 آگوست 2021

  یک هفته س سینه هام درد میکنن سنگین شدن حتی نمیتونم بهشون دست بزنم نوک سینه هامم میسوزن

  توسط هدیه در 8 جولای 2021

  با سلام و روز بخیر. سن بیمار برای بررسی علت سنگینی و درد سینه در بانوان اهمیت زیادی دارد. در افراد جوان میتواند از علایم قبل دوره پریودی یا علایم اولیه بارداری باشد. در صورت ادامه مشکل حتما با پزشکان سامانه رسا در ارتباط باشید.

  توسط دکتر مریم تجریشی در 19 جولای 2021